‘ÇAY BAHANE KİTAP ŞAHANE’

Durağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde ilkokul öğrencileri ‘kıraathaneleri dolaşarak kitap okudu. Durağan merkezde eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürüten Şehit İbrahim Yiğit, Mehmet Akif Ersoy, Cumhuriyet İlkokulu ve 75. yıl ilkokulu öğrencileri ‘kıraathaneleri dolaşarak belirli bir zaman diliminde kitap okuyarak farkındalık oluşturmaya çalıştılar.

Oyun oynanmayan çay ocağı şeklinde hizmet veren oturma mekanlarında düzenlenen kısa bir süreliğine de olsa masaları ilkokul öğrencileri doldurdu. Görenlerin şaşkınlıkla izlediği bir masa etrafında halk dili ile bu gün kahvehane olarak bilinen mekanlarda ellerinde kitap okuyan ilkokul öğrencilerini gören vatandaşlar gülümseyerek etkinliği anlamaya çalıştı. İlçede çok sayıda kahve olmasına karşılık oyun oynanmayan sadece oturma hizmeti veren ve çay satışı yapan belirli sayıdaki mekânlara ‘kıraathane’ özelliği kazandırmak okuma alışkanlığı sağlamak geleceğimiz olan çocuklarımızın gelecekte bu tür mekanlarda kitap okumasını teşvik etmek, farkındalık oluşturmak amacı ile düzenlenen etkinlik te çocuklarda babalarının girdiği mekanlarda kitap okumanın heyecanını yaşadı.
4 Okuldan 150 ilkokul öğrencisinin katıldığı etkinlikte amacın ç Halkı kitap okumaya özendirmek Kıraathanelerin eskiden olduğu gibi kitap okunan farklı sosyal etkinliklere hizmet ederek fayda sağlayacağı bir mekan olmasını sağlamak olduğu ifade edildi. ‘ÇAY BAHANE KİTAP ŞAHANE’ ismi verilen proje ile kıraathanelerde kitap okuma kültürünün gelişmesi, kitaplık kazandırılması eski dönemlerde olduğu gibi kitap okunan sohbet mekanları olan Kıraathanelerin tekrar sosyal yaşamda hayat bulması hedeflendi.

24 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.