DURAĞAN ÜZERİNE SÖYLEŞİ…

Gazetemiz imtiyaz sahibi Gazeteci – Yazar Mustafa Eker sosyal medya üzerinden yayınlanan ve geniş bir takipçisi bulunan Moderatörlüğünü Durmuş Çelikten’in yaptığı ‘ÖZGÜN BAKIŞ’ programının konuğu oldu. Durağan üzerine geçekleştirilen söyleşi büyük bir izleyici kitlesine ulaştı. 1 saat 52 dakika süren programdaki söyleşiden bir kesit…

DURAĞAN ÜZERİNE…

D.Ç.(Durmuş Çelikten) :Tarım ve hayvancılık la ilgili neler söylemek istersiniz?
M.E.(Mustafa EKER): Genelde Durağan’a dışarıdan bakıldığında Durağan’ın tarım ve hayvancılıkla kalkınacağı söylenir amma.. Bizim coğrafyamız tarımla kalkınmaya elverişli bir coğrafya değil. Durağan ovası bir Çarşamba ovası ya da Bafra ovası değil. İnsanımız çok küçük ölçeklerde tarım arazisine sahip. Hayvancılık noktasında ise Durağan kapalı besi yapabilecek konumda durmuyor. Bölgeye uygun organik hayvancılık ya da açık besi yapmaya daha uygun . Kaldı ki köylerimizde genç nüfus yok. bu da tarımla geçimi daha da zor kılıyor.
…………..Durağan Yağbasan köyünde 650 hektarlık alanda yabani zeytin vardı. Bununla ilgili yapılan çalışmalardan sonuç alınamadı bunun üzerinde durulursa sonuç alınabilir. Köylünün kooperatifçilik yolu ile bu uygulamalara dahil edilmesi önemlidir.

D.Ç.: Basın özgürlüğü ve ulusal basınla ilgili neler söylemek istersiniz?
M.E. : Yerel basın olmadan ulusal basının haberlere ulaşması mümkün değil. Özellikle yerel basın mensupları genelde ulusal basına haber taşıyan muhabirler oluyor. Ülkemizde son dönemde dijital basının haberdeki hızlı yükselişi ve sosyal medya haberciliği hem ulusal hem de yerel basını olumsuz etkiliyor. Gazeteci kimliği taşıyan basın mensuplarını bağlayan yasalar var iken sosyal medya ve dijital dünyanının sorumluluk anlayışında bariz farklılıklar görülüyor. Gazeteciler haberlerde sosyal sorumluluğu ve ailelerin etkilenmesini göz önünde bulundururken dijital habercilik ve sosyal medya haberciliğinde bilinçsiz bir haber yapma alışkanlığı öne çıkıyor.

D.Ç.: Bölgesel bir koridor oluşturularak ilçe de turizme katkı sunulabilir mi?
M.E.:Durağan’ın şu özelliği hep göz ardı ediliyor. İsmi Türkçe olan ve Türklerin ilk yerleşim noktası olan ismini İpekyolu üzerinde Türkler tarafından tarihi Durakhan’dan ismini alan bir ilçe. İlk Türk yurdu olan bir yer. 1200’lü yıllarda Durağan için düşünülen konaklama ihtiyacı bu gün düşünülememiştir. Turizm için öncelikle ilçede turistlerin gelenlerin konaklayabileceği bir otel yapılması gerekir. Atalarımızın 800 yıl önce düşündüğünü biz bu gün gerçekleştiremedik. İpekyolu üzerinde konaklaması olmayan bir ilçenin Turizmde adından söz edilemez, sıkıntısı gitmez. Ama turizm bu bölgede gerek tarih gerekse doğal güzellikler öne alınarak canlandırabilir. Türkmen bölgesi olarak adlandırılan Yağbasan, Çaltucak, Dutluca ve Kaplangı’yı içine alan içinde görsel güzelliği ile Şahinkaya kanyonu bölgesini de barındıran, tarihi olarak Yağbasan türbesi, Dutluca camii de bulunan bu bölgede yapılacak yatırım insan sirkülasyonun arttırabilir, turizme hareket kazandırabilir.

D.Ç.: Durağan sakin şehir (Cittaslow) olabilir mi?
M.E.:Bunu mümkün görmüyorum. Sinop’ta bu ünvanı alan ve kullanan tek ilçe Gerze’dir. Doğal güzelliği kültürel ve sosyal yapısı da güçlü Gerze’nin. Sakin şehir olmak sosyal hayatın ve kültürel hayatın güçlü olması gerekir. Ekonomik sıkıntının insanlarda bir nebze olsun bitmiş olması gerekir. Durağan sadece şu hali ile bir emekli, kenti olabilir. Sakin şehir için aranılan kriterleri sağlamamız oldukça zor. Ama sağlarsa da büyük başarı olur.

D.Ç.: Durağan dışında yaşayan Durağanlılardan şu cümleyi çok duyuyorum; Durağan’ın esnafı bizi anlamıyor, Pahalı veriyor? Durağan esnafı ile dışardan yaşayan vatandaşlar arasında bir iletişim kurulamıyor.
M.E.: Durağan’da esnaf olmadan bunu anlatmak çok zor. Esnaf olmadan önce vekil öğretmenlik yaparken bende esnafı suçlardım. Ama durum o şekilde değil. ‘Esnaf şunu bunu yapsa çok güzel olur yanlış yapıyorlar’ dediğim günler oldu. Ama esnaf olunca durumun öyle olmadığını anladım. Dükkânlarının önünden geçen insan sayısı oldukça az. Büyükşehirlerde yaşadım yurtdışında da. Burada bir insan sirkülasyonu yok. Durağanda esnaf olmak çok zor. Durağanda esnafımız kıt kanat geçiniyor. Dışarıdan gelen arkadaşlar aslında Durağan esnafına teşekkür etmelidir. Gitmeden göç etmeden bu ilçede yaşıyorlar ve hizmet etmeye çalışıyorlar. Gurbetteki hemşerilerimizin ilçeye geldiklerinde pahalı da olsa yerel esnaftan alışveriş yapmalarını beklerim. Belki pahalı olabilir. Ama unutmamalılar ki onlar babalarının dedelerinin de alışveriş yaptığı esnaflar. 3 lira pahalı olması korkutmasın. Çünkü o esnafın o kardeşimizin cenazesinde yaktığı yakıtın, düğününde taktığı takının karşılığı bile olmaz. Bence Durağan esnafına haksızlık ediliyor. Popülist söylemler olabilir, hata edenler olabilir. Bende bu işin içindeyim. Bende pahalı veriyorum. Boyabatlıyla, Vezirköprülüyle, Sinopluyla rekabet etme şansına sahip değilim. Bir çok esnaf arkadaşta birbirini suçluyor. Ama unutmalılar ki konuşan esnaf arkadaş içinde başkaları konuşuyor. Kendilerini biraz daha dikkatli davranmak zorundadırlar.

D.Ç.: Durağan’da göçü nasıl durdurabiliriz.?
M.E.: Durağan’ın bir zihinsel dönüşüme ihtiyacı var. Durağan’ın sivil toplum örgütlerinin siyasi partilerin konuşması gerekiyor. Özellikle yerel yönetimlerin bu konuda ciddi projeler üretmesi gerekiyor. Çorlu üzerinde bir veri bankası oluşturulması sektörel insan kaynaklarımız tespit edilerek yatırımcıya hazır bir insan kaynağı sunulabilmelidir.

D.Ç.: Eğitim durağanda ne durumdadır?
M.E.: ……Durağan’ı komşu ilçelerin ardiye deposu gibi tutuluyor. Bir yere getirmek istediklerini, müdür yapmak istediklerini bir yere getirmek istedikleri için Durağan boş kadro tutuluyor. Ben sürekli bunu eleştirdim. Bu günde bunu eleştiriyorum. Müdür vekil olacaksa bu Durağanlı olmalıdır. Bizdeki siyasetçilerin Durağan’da vekillik bile yapacak kimse yok mesajını vermeye hakkı yok. Vekil olacaksa bu Durağan’ın yetiştirdiği evlatları olmalıdır. Durağan bu sene LGS ve üniversite yerleştirmelerinde istenilen sonucu elde edemedi. Bunun sebep ve sonuçları araştırılmalı, incelenmeli…

12031

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.