İŞKUR İŞSİZİNİ DÜŞÜNSÜN, İŞÇİSİ İLE VAR OLSUN…

Sinop’un ilçeleri arasında İŞKUR denildiğinde belki de ilk akla gelen ilçe Durağan’dır
  Neden mi?
Öncelikle işsiz sayısı, umut bağlayan ve geçimini buna adapte etmiş ailelerin çok olması, siyasetin gölgesinde ya da tartışmanın tam ortasında bulunması…
 Kısacası İŞKUR iktidar cephesinin  seçim malzemesi olması nedeni ile her dönem söz verdiklerinin  her İŞKUR’da siyasetçinin karşısına dikilmesi..
İşi olanın olmayana hava atması, boşta kalanında sebep araması….
 Sebebi ne olursa olsun umutla oynandığında kurallar ne kadar doğru olursa olsun söylenecek söz mutlaka olacaktır.
Amma velakin asıl sorun şurda; işçi – işveren tarafından karşılanan primleri ödenen bu gün Türkiye’nin dev asa bir bütçesine sahip olan İŞKUR’un ya da hükümetin uyguladığı bu program ne kadar doğrudur?
İşte bu sorunun  cevabı ise işsizlere verilen işsizlik maaşında gizlidir..
  Bu gün TYÇP(Toplum Yararına Çalışma Programı) adı altında prim ödemeden işe alınanların  olduğu bunun yanında ise işsizlik ödeneği alan ama sigortası olmayan 1000 TL. ödenekle geçinmeye çalışan işçi kesiminin hakkıdır.
 Ben inanıyorum ki; mahkemeye bir işsiz bu hak mı? diyerek dava açsa kendi dururken, işsizlik maaşı alırken prim ödemeyenlerin ondan önce işe girmesine yargı dur der!
‘Alacaksan önce sana prim ödemiş, işsizini al devleti de kurumunu da zarara uğratma ya da buna da onlara ödediğin maaşı ve sigortayı öde ’ der…
Ama bu güne kadar Türkiye bir işsizlik ödeneği alan bir işçi bu yönde bir dava açmadı….
 Devlet ya da İŞKUR şayet birini işe alacaksa öncelik işsizlik ödeneği alan, prim ödemiş, ve kasasından maaş ödediği işsizler olmalıdır. Bu sayede öncelikle kasasından maaş ödediği işsize iş bulurken aynı zamanda da prim ödeyen işçisine var olma sebebi olan işçi kesimine karşı yaptırım gücü daha yüksek, siyasetçinin karışmakta zorlanacağı çalışmadığında kontrolü kendinde olan bir alanı açarak şaibeden uzak bir yapı oluşturabilir.
‘Prim ödemiş şimdi işsiz kalmış işsizlik ödeneği ödüyorum. Bu programla da hem maaşını veriyor, ekstra bir yük edinmiyor, toplumsal hizmet üretiyorum’ diyerek toplumsal alanda prim ödemeden İŞKUR’dan faydanılamayacağını gösterebilir.
Aksi takdirde sadece İŞKUR’u bekleyen hatta İŞKUR sürecinde işten çıkarak ya da sigorta yaptırmayarak esanfın belini büken bu uygulama sadece İŞKUR’a yük, devlete külfet, işçiye kul hakkı, işverene de sıkıntı getirir.
  İŞKUR Durağan gibi kırsalda yeterli eleman bulamadığında kurslarla meslek edinmeyi zorlayacak, işsiz kalan işçiye de yol gösterip iş bulmak zorunda olduğu bir kurum olmak zorundadır. 
Gelişmiş ülkelerde prim ödeyen işçi, işten çıktığında sorumluluk İŞKUR’un olur ve o işçi artık onun kontrolünde iş arar, işe yönlendirilir bulamazsa meslek kursları ile farklı sektörlerde kalifiye eleman olması, özel sektörde uzun vadeli çalıştırarak uzmanlaşması sağlanır.  İş beğenmeme şansı sınırlıdır. Belirli bir sayıdan sonra oradaki İŞKUR yardımları keser maaş ödemeyi keserek yaptırım uygular.. Bizde ise İŞKUR TYÇP adı altında işsizine değil siyasilere malzeme vermekle alan açmakla ünlenmiş durumdadır.Anlatmak istediği alınanlar şaibeli ya da  kura da hile vardır manasında değildir. Asıl sorun kurum siyasallaştığında alımların adil olması bile yeterli kalmıyor olmasıdır. 
Bizde ise yaptırımı siyasiler sayesinde müdürler, müdür yardımcıları, şefler görür. Asıl personel geri planda kalarak iş üretimi azalır, dedikodu çoğalır, insanlar devletten soğur. Uygulamalar işsizi, işe girenler de vatandaşta farklı algılara sebep olmaya devam eder.
Bu kısır döngü yıllardır hiç değişmedi, değişecek gibi de durmuyor….
 Gelin;  İŞKUR sadece işçi ile ilgilensin,  işçi üzerinden siyasete malzeme vermesin.. Yoksa gelecekte kaybedeceğimiz kurumlar arasında birde İŞKUR olacak… . 
 

16 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.