O ÖZEL BİRİYDİ

Atatürk, uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi,
Olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkılâpçı,
Sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder,
İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayırımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı,
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu.”
Bu tarif 1978 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından üye olan 152 devletin oybirliği ile kabul ettiği bir tariftir. Aynı örgüt tarafından alınan karar doğrultusunda doğumunun 100. Yılı tüm dünyada “Atatürk Yılı” olarak kutlanmıştır.
Bu karar öncesi yapılan görüşmelerde bazı temsilciler birçok devlet için önem arz eden devlet adamları olduğunu, Atatürk için böyle bir karar alındığında örnek teşkil edeceğini belirterek olumsuz görüş beyan ederler. Oylama öncesi son görüş o zaman ki Sovyetler Birliği temsilcisi tarafından dile getirilir. Şöyle der Sovyet temsilcisi; “20’nci yüzyılda, hiçbir ülke bir Mustafa Kemal çıkarmadı ki, böyle bir kaygı söz konusu olsun. Bu mümkün değildir. Dolayısıyla bu karar bugün alınmalıdır”
Oylama sonucu karşı görüş bildirenlerin de olumlu oyları ile karar kabul edilir.
Bu uygulama, dünyada ilk ve tektir. UNESCO, Atatürk’e özel o tarihe kadar dünyadaki hiçbir lider için düşünülmemiş bir uygulama yapmıştır. Ve bu uygulama 1981’den bu yana bir başka lider için de tekrarlanmamıştır.
Tüm dünya için özel biri olan Büyük Önder’i rahmet, minnet, saygı ve özlemle bir kez daha yad ediyorum. Ruhu şad olsun.

YETMEZ AMA EVET!
Bu başlığa bakıp da referandum günlerini hatırlayanlar olacaktır. Anayasa değişikliği için ülkemizde adeta seçim sloganı haline gelmişti. Ancak konumuz referandum değil, Dağlık Karabağ meselesi…
Can Azerbaycan kuvvetlerinin şımarık işgalci Ermenilere karşı verdikleri mücadeleyi hepimiz maddi olamasak da manevi destek olduk. 44 gün süren savaş durumu geçen gece varılan antlaşma ile sona erdi.
Bu antlaşmaya göre 10 Kasım 2020 Moskova saatiyle 00.00’da Dağlık Karabağ çatışma bölgesinde tam ateşkes sağlanacak ve tüm askeri faaliyetler durdurulacak. Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan Cumhuriyeti, bulundukları pozisyonlarda kalacak. Bir kısım Azerbaycan topraklarında bulunan işgalci Ermenistan 1 Aralık tarihine kadar çekilecek.
Yetmez ama evet işte tam burası…
Yetmez, çünkü bozguna uğramış bir Ermenistan’dan tüm toprakları kurtarıp Azerbaycan ile bütünlük sağlanması mümkün iken bazı bölgeler bu kez Rus barış Gücünün kontrolüne bırakılmış olacak…
Evet, çünkü yıllardır Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu Ermeniler tarafından da kabul edilmiş, özel bir statü falan oluşturmadan çekilmeleri sağlanmış oldu.
Anlaşma da rol oynayan Rusya yine bölgede güç olduğunu ülkeler arasında ki meselelerde etkili olacağını bir kez daha ilan etmiş oldu. Ülkemiz Türkiye ise Can kardeşlerimize verdiği maddi manevi ve siyasi destek ile bir kez daha tek millet iki devlet olduğumuzu tüm dünyaya göstermiş oldu.
Anlaşmanın ileri de neler getireceğini şimdiden kestirmek güç ama Türk’ün gücü tüm dünyaya göstermesi açısından gönül coğrafyamıza hayırlı olmasını diliyorum…

ERDEMİN PENCERESİ

12014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.