USTA ÖĞRETİCİ ADAYLARI KURSLARA BAŞLADI!

2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının açılması ile birlilkte Durağan Mesleki ve Teknik eğitim merkezi de esnaflarla ilgili çalışmalarını hızlandırdı. Esnafların çırak ihtiyacını karşılamak ustalara ‘usta öğretici’ belgesi vermek üzere açılan kursa ilgi yoğun oldu. Bu yıl 18 esnaf ‘usta öğretici belgesi almak için 40 saatlik kurslara katılırken ülkemizde bilinçli çırak/kalfa yetiştirmek ve okul esnaf iişbirliği ile geleceğe hazırlamak adına kurslarda verilen eğitimler dikkat çekiyor. İş güvenliği, Çırak usta ilişkisi, İş Güvenliği, İş Kalitesi ve Maliyet İlişkileri,Öğretimde Ölçme ve Değerlendirme gibi konular olmak üzere toplam 8 konu işleniyor. Kurs sonu kursiyerler sınavlara katılıyor ve başarılı olanlar ‘usta öğretici’ belgesi almaya hak kazanıyor
Ustalık belgesi sahibi olup Mesleki Eğitim Merkezlerinde açılan İş Pedagojisi Kurslarını başarı ile tamamlayanlara Verilen “Usta Öğreticilik Belgesi” verilen usta öğreticilik belgesi ile dışardan lise bitirmek isteyenlere işçırak olarak bu belge sahibi esnafların yanında çalışarak ustalık belgesi almaya hak kazanıyor.
Bu nedenle bir işyerinde çırak/kalfa çalışabilmesi için o işyerinde mutlaka çırak/kalfanın pratik eğitiminden sorumlu olacak usta öğretici belgesi sahibi bir usta öğretici bulunmasının kanun zorunlu kılıyor.

16 kez okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.